Sestdiena, 2021. gada 20. februāris

Latvijas izlasei ar ogrēnieti Bērziņu sastāvā izšķirošā cīņa

Eurobasket 2022 kvalifikācijas turnīra izšķirošajā cīņā šovakar pulksten 19.30 Latvijas vīru basketbola valstsvienība Rīgā cīnīsies ar Bulgāriju par pēdējo pieejamo ceļazīmi uz Eiropas čempionātu. Latvijas izlases sastāvā pieteikts arī ogrēnietis Kaspars Bērziņš, kurš šobrīd pārstāv Lietuvas klubu BC "Šiauliai".Spēles tiešraide būs vērojama TV6.

Ar pompoziem apzīmējumiem kā "tagad vai nekad" Latvijas basketbolā kopš 2009. gada mētāties nav labais tonis, taču šī vakara spēles nozīmību nevar nenovērtēt. Pokera terminoloģijā šis ir mirklis, kad Latvijas izlasei jāstumj galdā "all-in" un jācer uz sekmīgu iznākumu. Latvijas Basketbola savienība (LBS) ir izdarījusi gana daudz, lai "roka" būtu laba un dotu visas iespējas uzvarēt šo partiju, kurā gan vēlams sagaidīt beigu rezultātu ar vismaz +7. Tieši panākums ar septiņu punktu pārsvaru ļaus jau šovakar sākt plānot biļešu rezervāciju Latvijas izlases dalībai Vecā kontinenta meistarsacīkstēs.

Peļama nebūtu uzvara arī ar sešu punktu starpību. Tas savstarpējā duelī ar Bulgāriju dotu Latvijas izlasei neitrālu bilanci, bet labākas kopējo gūto un zaudēto punktu starpības dēļ priekšrocībai, ja pēdējā kārtā nenotiek kas anormāls, vajadzētu būt Latvijas izlases labā. Gadījumā, ja latviešiem panākumu izdodas gūt ar nelielu starpību (no viena līdz pieciem punktiem), tad pēdējā kvalifikācijas turnīra spēlē būs nepieciešama uzvara pār Grieķiju, kurai it kā šajā turnīra punktā neko nevajag, jo grieķi jau ir kvalificējušies finālturnīram. Savukārt Latvijas zaudējums Bulgārijas izlasei nozīmētu palikt bez dalības Eiropas čempionāta pirmo reizi kopš 1999. gada.

Svarīgu darbu paveikusi LBS, kas jau laicīgi nodrošināja to, ka kvalifikācijas turnīra pēdējās spēles Latvijas izlases vīri varēs aizvadīt savās sienās. Lai gan šoreiz bez līdzjutēju klātbūtnes, taču mači norisināsies mūsu spēlētājiem pazīstamajā "Arēna Rīga" laukumā.

Arī sastāva ziņā šajā sabraukumā līdzjutējiem nebūtu par ko sūdzēties. Pēc teju divu gadu pārtraukuma izlases kreklā atkal redzēsim Dairi Bertānu un Jāni Timmu, kuri pārstāv Maskavas "Khimki". Ņemot vērā Maskavas apgabala komandas šīs sezonas neizteiksmīgo sniegumu, pievienošanās izlasei abiem spēlētājiem varētu būt kā svaiga gaisa malks. Izlases treneris Roberts Štelmahers gan pirms spēles uzteica, ka Daira un Jāņa pievienošanās komandai būšot kā odziņa uz tortes, jo arī pārējie izlases vīri šobrīd klubos rāda ļoti pieklājīgu sniegumu.

Liela daļa Latvijas izlases basketbolisti spēlē būtiskas minūtes Vienotās līgas komandās. Bez jau pieminētajiem "Khimki" spēlētājiem, "Parma" rindās bieži vien centra spēlētāja pozīcijā tiek izmantots Mareks Mejeris. "Astana" komandā līdz šim spēlēja divi latvieši Ojārs Siliņš un Mārtiņš Meiers, otrais gan īsi pirms izlašu spēlēm pārgājis uz jaunu komandu - franču "Elan Chalon". Pārsteidzoši sekmīgi spēlējošās poļu "Zielona Gora" vienības sastāvā dominē Rolands Freimanis, kurš nupat kā nosvinēja Polijas kausa izcīnīšanu. Polijā uguņo arī Mārtiņš Laksa, kurš Polijas kausa izcīņas laikā pārliecinoši uzvarēja turnīra trīs punktu metienu konkursā, apliecinot savas snaipera dotības arī šādā formātā.

Ārējā līnijā pirms šī sabraukuma vairs nebija jautājumi par Riharda Lomaža pievienošanos izlasei, jo pēc pārcelšanās uz vācu "Gottingen" šķēršļi dalībai izlasē basketbolistam nevarēja tikt likti. Aizsargu pozīcijās piesaistīti "VEF Rīga" spēlētāji Aigars Šķēle un Kristers Zoriks, viņu klubs iekļuvis FIBA Čempionu līgas "Top 16" kārtā. Savukārt treneris Štelmahers uz savu "Kalev/Cramo" paaicinājis latviešu jauno talantu Artūru Žagaru, kurš sezonas izskaņu pavadīs tieši Igaunijas klubā.

Vakar vakarā tika nosaukts 12 spēlētāju sastāvs spēlei pret Bulgāriju. Malā atstāti Mārcis Vītols, Jānis Bērziņš, Māris Gulbis un Artis Ate.

Kvalifikācijas turnīra ievadā, pirms Covid-19 pandēmijas sākšanās, 24. februārī Bulgārijā abas komandas aizvadīja saspringtu cīņu, kuras uzvarētāja noskaidrošanai bija nepieciešamas 50 spēles minūtes (110:106 par labu bulgāriem). Pamatlaika pēdējā pusminūtē Latvijas basketbolisti nelaimīgi izlaida septiņu punktu vadību. Savukārt pirmā pagarinājuma beigās Aigars Šķēle iemeta bumbu grozā no savas laukuma puses tikai niecīgu mirkli pēc sirēnas, trīs punktiem netiekot ieskaitītiem. No tās spēles Latvijas izlases rindās šīs dienas mačam palikuši četri sākumsastāva spēlētāji: Aigars Šķēle, Mārtiņš Laksa, Mareks Mejeris un Mārtiņš Meiers, kā arī Artūrs Žagars. Šī vakara tikšanās reizei Latvijas izlases sastāvs nomināli pavisam noteikti ir jaudīgāks nekā mačā pirms gada.

Bulgārijas izlases pamatspēkus veido basketbolisti no vietējā čempionāta. Bulgāru lielākā zvaigzne Aleksandars Vezenkovs uz Rīgas "burbuli" netika palaists no Grieķijas granda "Olympiacos". Līdz ar to vienīgie ārzemēs spēlējošie basketbolisti Bulgārijas izlases rindās būs Čehijas klubu "Brno" pārstāvošais Aleksandars Janevs un naturalizētais amerikānis Dī Bosts, kurš pārstāv franču "Monaco". Iepriekšējā mačā gan latviešiem problēmas pamanījās sagādāt kuplu bārdu nēsājošais Čavdars Kostovs, kurš ar 20 punktiem bija otrs rezultatīvākais bulgāru rindās aiz 26 punktus sametušā Bosta.

"Arēnai Rīga" spēles translētājs TV6 pieslēgsies pulksten 19.20.

Eiropas čempionātam kvalificējas grupas pirmās trīs komandas. Latvija pirms šī vakara cīņas atrodas ceturtajā vietā aiz bulgāriem iepriekšējās savstarpējās spēles dēļ.

Izmantotie resursi: www.sportacentrs.com

Dalīties ar rakstu